O ile mi wiadomo, to jeśli ponton nie ma VHF, to nie trzeba mieć uprawnień VHF. Odnośnie samego pływania, to raczej bym zakwalifikował to wg nomenklatury chorwackiej jako Boat, czyli łódka poniżej 12m, ale ta musi posiadać VHF, no i trzeba mieć uprawnienia, minimum żeglarza jachtowego, który uprawnia do prowadzenia jachtów w porze dziennej do 1MM od brzegu.

Grecja ostatnimi czasy przyciąga bardzo żeglarzy. Chętnie oni wynajmują jachty typu Bavaria 37 Cruiser lub Sun Odyssey 42i, aby pożeglować po Cykladach, zobaczyć Amorgos, Santorini czy Mykenos z malutką, ale sławną obok wysepką Delos. Wielu z nich co roku jeździ do Grecji, aby zakosztować rozkoszy kąpieli w Morzu Egejskim, a nawet na Morzu Jońskim. Czy warto? Oczywiście. Greckie wyspy ciągle są bezludne jeśli chodzi o turystów, no morze poza Rodos, Kos i Kretą, ale to oddzielny temat. Bo żeglarz, który bierze jacht w czarter, nie przejmuje się takimi rzeczami.

Ważne jest żeglowanie w 8B ale też zwiedzanie, szukanie, odkrywanie.

Istotnym elementem jest oczywiście sama usługa wynajmu jachtu, aby na miejscu nie było niespodzianek.

Warto polecić kilka stron zajmujących się czarterem jachtu w Grecji:

wynajem jachtu Grecja - ciekawa strona z ważnymi informacjami o Grecji, z cenami żaglówek, z możliwością czarteru katamaranów

https://pl.wikipedia.org/wiki/Grecja - sporo informacji o samej Grecji

https://mobile.twitter.com/velmundi - o czarterze na Twitter